Każdy wyjazd zagraniczny wiąże się z koniecznością załatwienia określonych kwestii formalnych. Także ten do Europy Zachodniej. Mimo że z większością krajów tego regionu Polska jest razem w strefie Schengen i w związku z tym można do nich podróżować bez paszportu, nie oznacza to, że wybierając się do Holandii czy do Niemiec całkowicie da się pominąć formalności. Zwłaszcza jeśli planujemy dłuższy pobyt poza granicami kraju.

Najważniejsze kwestie

 

Z pewnością podczas podróży do Europy Zachodniej należy mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość. Może to być albo dowód osobisty, albo paszport. Tak więc nawet jeżeli ten drugi rodzaj dokumentu nie przyda się ze względu na swobodny przejazd przez granice państw Unii Europejskiej, to, tak czy inaczej, ma on szansę spełniać rolę poświadczenia tożsamości, które może być wymagane w różnych sytuacjach, na przykład w hotelu. Ważne jest także, abyśmy mieli przy sobie kartę płatniczą lub kartę kredytową. Nawet jeżeli nie używamy jej na co dzień, to podczas wyjazdu do Europy Zachodniej z pewnością będzie ona przydatna. Nie można też zapominać o kwestiach zdrowotnych i dlatego sporą korzyścią podczas poruszania się za granicą będzie wyrobienie sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Nie trzeba za nią nic płacić, jest ona wydawana bezpłatnie w oddziałach NFZ. Biura podróży oferują także polisy turystyczne, które gwarantują różnego rodzaju usługi związane z ochroną tak zdrowia, jak i mienia podczas wyjazdu zagranicznego. Dzięki takiemu ubezpieczeniu możemy na przykład zyskać możliwość transportu karetką do Polski, jeżeli ulegniemy poważnemu wypadkowi.

Jeśli mamy mniej niż 30 lat, to oprócz zaopatrzenia się w Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego warto także rozważyć wyrobienie sobie Europejskiej Karty Młodzieżowej Euro26. Inaczej niż Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, nie jest ona darmowa, ale i tak dzięki jej posiadaniu można sporo zyskać. Uprawnia ona bowiem do zniżek na rozmaite usługi w wielu państwach Europy Zachodniej.