Czeka cię podróż busem z dzieckiem? Aby przebiegła ona spokojnie, trzeba się do niej odpowiednio przygotować. W przeciwnym razie może ona kosztować rodziców wiele nerwów, a dziecko będzie zestresowane. Na szczęście istnieje kilka prostych metod na to, by wszyscy byli zadowoleni. Przeczytaj, co zabrać na podróż, jak zabić nudę i co zrobić w sytuacji, gdy dziecko ma chorobę lokomocyjną.

Najważniejsze jest bezpieczeństwo

Podróżując busem z dzieckiem na pierwszym miejscu powinno się stawiać wygodę i bezpieczeństwo. Jak o to zadbać? Firma przewozowa powinna być sprawdzona, posiadać bezpieczne pojazdy, wykwalifikowanych kierowców i doświadczenie w przewozach pasażerskich. Dobrze też, jeśli jest w stanie zapewnić indywidualny pakiet ubezpieczeniowy. Spokojną i bezproblemową drogę może też dać system monitorowania trasy, który umożliwia kontrolowanie natężenia ruchu i w razie potrzeby daje możliwość ominięcia korków ulicznych znacznie wydłużających podróż.

Nie zapomnij o przekąskach

Oczywiście w trakcie dłuższej podróży dziecko musi mieć coś do zjedzenia i picia. Oprócz tego, że zaspokoi głód i pragnienie, to przy okazji zajmie mu to czas w podróży. Można przygotować dania czy desery w domu i zapakować je do małych pojemniczków. Z przekąsek warto wybrać chrupki, wafle ryżowe, jogurty, galaretki lub suszone owoce. Słodyczy lepiej unikać nie tylko ze względu na to, że są niezdrowe, ale też dlatego, że cukier w nich zawarty sprawi, że dziecko dostanie zastrzyk energii i trudno będzie mu usiedzieć w miejscu. Picie dobrze jest podawać w butelkach czy kubkach, które uniemożliwiają rozlanie się napoju.

Zadbaj o to, by dziecko się nie nudziło

Sposobów na nudę na szczęście jest wiele. Są one różne w zależności od wieku dziecka. Jednym z nich jest czytanie lub oglądanie książek. Dla starszych dzieci zajmujące mogą być książeczki z zadaniami, zeszyty z naklejkami albo kolorowanki. Świetnym sposobem na nudę są wspólne gry, zgadywanki i fantazjowanie. Takie zajęcia budują wspólne więzi, uczą wyobraźni, współpracy i poszerzają słownictwo. Monotonię długiej jazdy można też urozmaicić używając tabletu czy smartfonu. Każde dziecko chętnie obejrzy ulubioną kreskówkę albo zagra w ciekawą grę.

Wykorzystuj postoje

Na każdej dłuższej trasie busem przewidziane są postoje, aby zarówno kierowca, jak i pasażerowie mogli odpocząć. Bez względu na to, ile czasu one trwają, postaraj się je dobrze wykorzystać. W przypadku małych dzieci warto wykorzystać ten czas na przewinięcie, a większych – pójście do toalety. To też dobry moment na to, by coś zjeść i, jeśli to możliwe, kupić ciepłe napoje. Warto zadbać o to by, dziecko było jak najbardziej aktywne fizycznie w trakcie postoju busa. Może biegać, bawić się i spożytkować nadmiar energii. Dzięki temu będzie później spokojniejsze albo po prostu pójdzie spać, co sprawi, że podróż minie mu szybciej.

Choroba lokomocyjna – co może pomóc?

Niektóre dzieci źle znoszą jazdę środkami transportu. Złe samopoczucie, nudności czy wymioty mogą być oznaką choroby lokomocyjnej. Na szczęście nie musi to przekreślać podróży z dzieckiem, bo istnieją sposoby na to, żeby sobie z nią poradzić. W aptekach dostępne są leki i suplementy na chorobę lokomocyjną, również takie, które zawierają wyłącznie naturalne składniki. Do wyboru są pastylki, drażetki, syropy, a nawet opaski akupresurowe. Najlepiej jednak będzie skonsultować się z lekarzem. Nudności i wymioty hamuje imbir. W trakcie jazdy dziecko powinno mieć dopływ świeżego powietrza. Niewskazane są mocne zapachy perfum czy odświeżaczy. Podczas podróży najlepiej nie podawać dziecku słodyczy, słonych przekąsek i napojów gazowanych. Lepsze będą świeże owoce i warzywa, woda do picia i zdrowe, suche przekąski.

Pakując bagaż podręczny na podróż z dzieckiem warto jeszcze pamiętać o zapakowaniu takich rzeczy jak kocyk, zapasowe ubranie, chusteczki nawilżające i płyn do dezynfekcji rąk.