Podróżowanie busem to chętnie wybierana forma przejazdu także do odległych zagranicznych miejsc. Nowoczesne busy zapewniają komfort i bezpieczeństwo. Jednak nasze dobre samopoczucie w czasie wyprawy zależy także od właściwego przygotowania. Warto zatem zastanowić się, co warto zabrać ze sobą w podróż busem.

Podróż dobrze zaplanowana

Każda podróż niezależnie od dystansu, który musimy pokonać, wiąże się ze wzmożonym stresem. Dlatego warto ją odpowiednio zaplanować, aby zminimalizować uczucie niepokoju i zdenerwowania. Przygotowania najlepiej zacząć od rezerwacji przejazdu oraz domówienia jego warunków.

Wybór busa jako środka transportu zapewnia nam prawdziwie komfortową sytuację. Możemy liczyć przede wszystkim na bezpieczną i wygodną podróż w klimatyzowanym wnętrzu. W nowoczesnych pojazdach ergonomiczne siedzenia nie wywołują uczucia dyskomfortu nawet po kilku godzinach jazdy. Nie musimy się też martwić o wystarczającą przestrzeń dla nóg oraz podręcznego bagażu.

Zaletą małych busów jest przejazd w towarzystwie niewielkiej grupy osób, co gwarantuje miłą atmosferę ważną podczas odległej trasy jak podróż do Niemiec czy do Danii.

Podczas rezerwowania biletu wypada sprawdzić warunki przewożenia bagażu. Jednak największą zaletą podróżowania busem jest możliwość zamówienia wyjazdu z wybranego miejsca. Wówczas nie musimy dodatkowo kłopotać się tym, jak dojechać na dworzec.

Pasażerski must-have

Przygotowania do dalszej wyprawy busem, np. do Niemiec albo Luksemburga oznaczają też, że powinniśmy przemyśleć, co ze sobą zabrać do jego wnętrza. Trudno jest stworzyć jedną uniwersalną listę, która zadowoli wszystkich. Mimo to możemy wskazać kilka absolutnie niezbędnych rzeczy, które sprawią, że pokonamy trasę pewnie i przyjemnie.

Oto zestaw przedmiotów potrzebnych w podróży busem:

  • Dokumenty – dowód osobisty to podstawowy dokument, możemy z nim podróżować po terytorium krajów należących do Unii Europejskiej, ale inne kierunki podróży wiążą się z koniecznością posiadania paszportu, a nawet wiz. Zawsze przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić wymagania obowiązujące w kraju, do którego się wybieramy.
  • Pieniądze – oprócz karty płatniczej dobrze jest zabrać ze sobą trochę gotówki, także w obcej walucie.
  • Telefon i akcesoria – to nasz kontakt z bliskimi, ale też ze światem, a i źródło rozrywki. Oczywiście przed wyjazdem zadbajmy o to, by nasza taryfa pozwalała na połączenia zagraniczne. Ponadto nie zapomnijmy o ładowarce i słuchawkach.
  • Laptop, tablet, czytnik – bez wątpienia umilą czas, ale pomogą też w wypełnieniu obowiązków służbowych, jeśli takie na nas spoczywają.
  • Jedzenie i napoje – warto mieć własną przekąskę, ale pamiętajmy, aby jej zapach nie był zbyt intensywny, a konsystencja nie spowodowała, że nabrudzimy w pojeździe.
  • Kubek termiczny – w zgodzie z ekologią pozwoli nam dłużej cieszyć się ciepłą kawą lub herbatą.
  • Kosmetyki i środki higieny – dłuższa podróż wzmaga potrzebę odświeżenia się, a w tej roli sprawdzą się szczoteczka i pasta do zębów oraz różnego rodzaju chusteczki odświeżające. Ponadto pamiętajmy o własnym płynie do dezynfekcji dłoni.
  • Lekarstwa – osoby stale przyjmujące leki koniecznie powinny je mieć pod ręką, przy okazji przypominamy, że w wielu krajach wymagane jest zaświadczenie o tym, że musimy przyjmować farmaceutyki. Oprócz tego warto zabrać ze sobą typowe preparaty przeciwbólowe, plastry itp.
  • Coś na sen – stopery do uszu, opaska na oczy, poduszka w kształcie kołnierza to opcja dla nocnych wędrowców. Dobrze jest skorzystać z przynajmniej kilku godzin snu, a wspomniane akcesoria ułatwią nam zaśnięcie.

Zestaw wymienionych przedmiotów jest naprawdę zróżnicowany, część z nich to konieczność, ale na pewno wszystkie sprawią, że podczas podróży będziemy spokojniejsi i bardziej zadowoleni. Oprócz tego pamiętajmy o wygodnym stroju oraz obuwiu, nie zapominajmy też o dobrym humorze i uśmiechu.