Często wybieramy się do odległych zakątków świata, nie mając świadomości, jak wiele piękna czeka na nasz zachwyt tuż za zachodnią granicą kraju. Wystarczy tygodniowa objazdówka po Niemczech, aby nasycić zmysły i na chwilę zaspokoić potrzebę poznawania. Są punkty na mapie, których podczas takiej wycieczki nie możemy ominąć. Które to miejsca i co w nich znajdziemy?

Perły Berlina

Kluczowym przystankiem podczas objazdówki po Niemczech powinna być stolica kraju. Berlin pełen jest niezwykłych obiektów architektonicznych i miejsc, które na zawsze zapisały się w historii Niemiec i Europy. Warto wybrać się na przechadzkę wzdłuż fragmentu Muru Berlińskiego, na którym dziś podziwiać można niezwykłe dzieła sztuki stworzone przez artystów z całego świata (tzw. East Side Gallery).

Wrażenie robi także masywny gmach Reichstagu (siedziba niemieckiego parlamentu), w którym dla zwiedzających udostępniono szklaną kopułę widokową.

Nie zapomnijmy o zrobieniu sobie zdjęcia na tle okazałej Bramy Brandenburskiej – symbolu zjednoczenia Niemiec po upadku komunizmu. Na naszą uwagę zasługują również siedziba opery berlińskiej oraz stołeczna katedra.

Architektoniczne bogactwo Kolonii

Strzeliste wieże, unikatowe średniowieczne obrazy, zabytkowe kamienice i fabryka czekolady – to wszystko znajdziemy w Kolonii. Miasto to aż kipi od historycznej różnorodności. Znajdziemy tu świątynie i inne budowle w stylu romańskim, barokowym, gotyckim i neogotyckim, a wśród nich przepiękną Katedrę Św. Piotra i Najświętszej Marii Panny wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wewnątrz katedry podziwiać można największy bijący dzwon świata – Dzwon Św. Piotra. Dla zwiedzających dostępna jest również wieża z tarasem widokowym.

Bajkowy zamek Neuschwanstein

Schloss Neuschwanstein położony jest w południowej części Niemiec na tle malowniczych Alp. Swoje bogactwo architektoniczne zawdzięcza wyobraźni i śmiałości bawarskiego króla Ludwika II Wittelsbacha, który zamarzył o stworzeniu repliki prawdziwego rycerskiego zamku ze średniowiecza. Dziś Schloss Neuschwanstein cieszy oczy milionów turystów, a w szczególności dzieci, które podobne budowle widują w bajkach.

Wytchnienie nad Bodensee

Bodensee, czyli Jezioro Bodeńskie to jedno z największych jezior Europy Środkowej. Leży na granicy trzech krajów: Szwajcarii, Austrii i Niemiec, a nad jego brzegami wznoszą się rozległe, często ośnieżone alpejskie szczyty. Warto wybrać się na wycieczkę na jeziorną wyspę Mainau, gdzie można zwiedzić przepiękne kwietne ogrody.

Wsiąść do pociągu byle jakiego…

…tylko dokąd ten pociąg nas zawiezie? Jeśli chcemy w krótkim czasie zwiedzić najpiękniejsze zakątki za zachodnią granicą, lepiej zrobimy wsiadając do auta, a jeszcze lepiej wynajmując busa do Niemiec. Wtedy całą rodziną lub z paczką najlepszych znajomych możemy udać się w te miejsca, które najbardziej nas przyciągają. Poza opisanymi powyżej atrakcjami, Niemcy mają jeszcze wiele do zaoferowania. Wśród miast i miasteczek warto odwiedzić również: Drezno, Poczdam, Frankfurt nad Menem, Bremę, Heidelberg, Bamberg, Hamburg, Düsseldorf i Monachium.