Coraz więcej firm decyduje się na poszerzenie swojej oferty o przewozy międzynarodowe, chcąc zwiększyć swoje zyski. Aby jednak rozpocząć taką działalność, należy poznać przepisy międzynarodowe, które określają na jakich zasadach, możemy dokonywać takiego rodzaju transportu. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj nasz wpis!

Licencja a międzynarodowy przewóz osób

 

Na podstawie ustawy o transporcie drogowym, że pojazdy nieprzekraczające 3,5 tony nie muszą posiadać licencji na przewozy drogowe. Oznacza to, że do przewozu nie więcej niż 9 osób (wraz z kierowcą) nie potrzeba licencji. Warto jednak wyrobić sobie takie pozwolenie, gdyż jest ono konieczne w granicach Polski. Gdy przewozimy mniej niż 9 osób, nie musimy instalować w naszym pojeździe tachografu.

 

Jak uzyskać licencję transportową?

 

Aby ją otrzymać, musimy spełnić kilka warunków m.in.:

  • Musimy okazać certyfikat kompetencji zawodowej, czyli zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika (powinna go posiadać minimum jedna osoba zarządzająca firmą);
  • Musimy udowodnić naszą zdolność finansową, którą stanowi zabezpieczenie finansowe w wysokości 9 tysięcy euro na pierwszy pojazd oraz 5 tysięcy euro na każdy kolejny, okazując zaświadczenie o liczbie pojazdów;
  • Potrzebna nam jest także zaświadczenie o niekaralności;
  • Dowód uiszczenia opłaty za wydanie licencji.

Licencję wyrobimy w Starostwie Powiatowym. Koszt licencji waha się między 800 a 1000 złotych w zależności od tego, w jakim czasie ma być wydana. Za wydanie licencji płacimy w zależności od okresu jej ważności, jeśli licencja jest na 5 lat, to płacimy 3600 złotych, jeśli na 10 lat to 7200 złotych. Co więcej, za każdy wypis z licencji trzeba zapłacić 396 lub 792 zł.

 

Jaka kara grozi za brak licencji?

 

Grozi nam wtedy kara finansowa, ponadto będziemy zobowiązani do przełożenia części ładunku do innego pojazdu, dodatkowo generuje to kolejne koszty, powoduje opóźnienie transportu. Jeśli dojdzie do tego niezadowolenie klientów, to straty finansowe możemy liczyć w setkach złotych.

Jeśli szukają Państwo firmy przewozowej, to zapraszamy do kontaktu! Oferujemy szybkie i komfortowe przewozy do Danii, Niemiec i Luksemburga.