Jeżeli chodzi o busy przeznaczone do przewozu osób, to rozróżniamy ich kilka rodzajów. Ich główną kategorią są pojazdy poruszające się na miejskich oraz państwowych dworcach autobusowych, którymi podróżujemy na co dzień do pracy czy też na wycieczki.

Oprócz tych stosunkowo sporych pojazdów istnieje również ich mniejsza wersja, czyli tak zwane minibusy bądź mikrobusy, które również można wykorzystywać w kontekście transportu miejskiego (zwłaszcza tam, gdzie panuje mniejsze zapotrzebowanie) lub w celach rekreacyjnych. Minibusy swoimi gabarytami najczęściej przypominać nam mogą nieco większe auta osobowe lub pojazdy dostawcze, czyli tak zwane vany.

Ilu pasażerów zmieści się w busie?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, busy służące do przewozu osób dzielą się na dwie odmienne kategorie. Pierwsza z nich, czyli autobus to pojazd przeznaczony do przewozu więcej niż 9 osób (według Polskiego Prawa o ruchu drogowym) bądź też więcej niż 24 osób według norm Europejskiej Komisji Gospodarczej oraz Eurostatu i Międzynarodowego Forum Transportu. Tradycyjny autobus (w wersji lokalnej, podmiejskiej czy też krajowej bądź dalekobieżnej) może posiadać również 2 piętra oraz przeguby, zaś osoba uprawniona do kierowania tym pojazdem obowiązkowo musi posiadać prawo jazdy kategorii D. Nieco bardziej odmienną wersją pojazdu przeznaczonego do przewozu osób (w kontekście ich ilości) są niewątpliwie mikrobusy.

Mikrobusy czy też minibusy należą do kategorii pojazdów posiadających zazwyczaj nadwozie samochodu dostawczego. Kategorią tą określa się przede wszystkim autobusy, które na miejscach siedzących mogą pomieścić od 9 do około 20 osób. W tym miejscu warto również wspomnieć, iż jeżeli nasz mikrobus umożliwia przewóz maksymalnie 9 osób, to do jego prowadzenia wystarczy nam posiadanie prawa jazdy kategorii B. Jeżeli liczba miejsc znajduje się w przedziale od 10 do 17 osób wtedy nasz kierowca obowiązkowo musi posiadać prawo jazdy kategorii D1 wraz z ukończonym kursem umożliwiającym mu przewóz osób, a czas jego pracy określany jest na podstawie tachografu. Jeżeli liczba pasażerów wraz z kierowcą przekracza 17 osób, wtedy obowiązkowe jest prawo jazdy kategorii D wraz z kursem na przewóz osób.