W ostatnim czasie podróżowanie busami cieszy się ogromną popularnością. Wszystko za sprawą niezwykłej wygody podczas długich tras. Obecnie firmy przewozowe oferują wiele udogodnień umilających czas spędzony w podróży. Pojazdy są nowoczesne, klimatyzowane i dobrze wyposażone. To tylko niektóre z wielu zalet podróżowania w ten sposób. O czym zatem należy pamiętać, aby swoim zachowanie nie uprzykrzać podróży innym pasażerom? Przedstawiamy najważniejsze zasady „busowego savoir vivre”.

1. Nie rozmawiaj głośno przez telefon

 

Jeśli jest to możliwe najlepiej całkowicie zrezygnować z wykonywania rozmów telefonicznych podczas podróży. Nie każdy przecież ma ochotę słuchać Twoich prywatnych rozmów. Jeśli koniecznie musisz odebrać telefon staraj się mówić cicho i jak najszybciej zakończyć rozmowę.

2. Zachowaj czystość i porządek

 

Niedopuszczalną sytuacją jest pozostawienie po sobie bałaganu, porozrzucanych papierków czy okruchów. W trakcie podróży, zwłaszcza długiej, oczywiście dozwolone jest spożywanie posiłków. Pilnuj jednak, aby nie zabrudzić siedzeń i podłogi. Jeśli zdarzy Ci się coś upuścić posprzątaj po sobie.

3. Dbając o swój komfort pamiętaj też o innych

 

Zanim rozłożysz swoje siedzenie zapytaj pasażera za Tobą czy nie będzie miał nic przeciwko. Zdejmowanie butów i opieranie stóp na innych miejscach tez nie leży w dobrym tonie.

4. Nie krzycz

 

Pamiętaj, aby w podróży busem zachować ciszę i nie podnosić głosu bez potrzeby. Wiele osób w trasie umila sobie czas ulubioną książką – nie przeszkadzaj nikomu w relaksie.

5. Nie używaj wulgaryzmów

 

W każdym miejscu publicznym należy zachować wysoką kulturę osobistą. Nie inaczej jest także w busie. Unikaj używania niecenzuralnych słów.

6. Bądź pomocny

 

Jeśli widzisz, że osoba starsza ma problem z umiejscowieniem swojego bagażu bardzo miła z Twojej strony będzie uprzejma pomoc osobie mniej sprawnej fizycznie niż Ty.

7. Bądź punktualny

 

Jeśli korzystasz z przewozu na zasadzie odbioru z konkretnego punktu bezwzględnie pamiętaj o punktualności. Nie dopuszczaj do sytuacji, gdzie z Twojego powodu opóźniona jest cala podróż.

8. Szanuj innych

 

Zawsze pamiętaj, że nie podróżujesz sam. Wzajemny szacunek i zrozumienie to podstawa. Respektuj potrzeby innych osób, nie utrudniaj przejścia, wsiadania lub opuszczania busa przez innych pasażerów.

9. Nie spożywaj alkoholu podczas podróży

 

Spożywanie napojów wyskokowych jest wykazaniem braku kultury. Pamiętaj, że woń alkoholu będzie wyczuwalna w całym busie.

10. Nie pal papierosów

 

Oczywiście w busach panuje całkowity zakaz palenia wyrobów tytoniowych. Jeśli kiedykolwiek przyjdzie Ci do głowy pomysł, aby zapalić podczas podróży – pomyśl dwa razy. Może to się skończyć nawet wyproszeniem ze środka lokomocji.